wtorek, 27 września 2011

NUMERY 146-152 (od ul. Roosevelta do Al. Józefa Piłsudskiego) + brakujące numery 154-162


146

Dostępna ze wszystkich czterech stron kamienica z datą: 1882. Ma półokrągły narożnik, kute balustrady, latarenki, kute daszki nad witrynami. Niestety oplatają ją jarmarczne świecidełka (czy świecą ładnie – to kwestia gustu, ale wiszą cały czas i szpecą). Budynek zajmuje Dom Jubilerski „A&A” – firma istnieje od 1962 roku, a pod tym adresem – od 1994 roku. Zainstalował się tutaj również "The Bear Pub".

148/150   

W głębi posesji wznosi się nowoczesny ponad 20-piętrowy wieżowiec zwany Red Tower; ma wysokość 80 metrów i jest najwyższym biurowcem w Łodzi; powstał już w 1978 roku, ale nowoczesny wygląd po remoncie ma od jesieni 2008 roku. Wieżowiec ma swoją stronę w Wikipedii. Od strony Piotrkowskiej zaś jest duży parking. Niestety od przodu parkingu stoją średnio estetyczne białe budki : m.in. Doner Kebab, lody, kiosk.... Ozdobą tego miejsca jest graffiti, które jest umieszczone na budynku 152, ale ogląda się je od strony tego parkingu.
Ciekawostka: w budynku, który tu stał wcześniej (nic więcej o nim nie wiem), była pierwsza siedziba obecnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi - od 11 października 1917 do lipca 1918 roku.

152

Na tym właśnie budynku, od strony północnej, znajduje się jedno z największych w Łodzi graffiti (900 m kwadratowych) zawierające elementy „łódzkie” (jakie – warto się przyjrzeć i zgadnąć). Powstało w listopadzie 2001 roku malowane przez łódzką grupę „Design Futura” przez dwa miesiące. Ma swoją stronę w Wikipedii.
Cała ta posesja jest niezwykle ciekawa pod każdym względem. Kamienica jest dostępna do oglądania ze wszystkich stron – stoi „samotnie”. Jedynie murek uniemożliwia obejście jej dookoła. Ma biały kolor i jest wspaniale zadbana i udekorowana. Ma wykusze, liczne nagie amorki, dekoracyjne ornamenty okien. Brama jest zamknięta, ale przy ziemi widzimy odboje w kształcie rycerzy-krasnoludów strzegących wejścia. Przez świetlik widać wspaniałą dekoracje sufitu. Oglądając kamienicę od tyłu można stwierdzić, że podwórko i oficyny są również wręcz wymuskane. Podwóreczko to zwyciężyło w pierwszym, przeprowadzonym przez Straż Miejską, konkursie na najczystsze podwórko ulicy Piotrkowskiej, w listopadzie 2011 roku! Od strony południowej z kolei ścianę ozdabiają współczesne freski – całe postacie ludzkie jak gdyby stojące w namalowanych oknach. Niestety, ta ściana bywa często zakryta olbrzymimi reklamami i fresków tych nie widać. Przed budynkiem stoi pomnik – Fotel Stefana Jaracza z cyklu Galeria Wielkich Łodzian. Autorami rzeźby są Marcel Szytenchelm i poznańscy odlewnicy Jerzy i Robert Sobocińscy. Pomnik odsłonięty został 10 czerwca 2006. Reżyser siedzi na jednym z foteli kinowych. Można sobie usiąść koło niego, bo foteli jest kilka – jak to w kinie. W kamienicy tej działa Restauracja Halong.

154, 156, 158, 160, 162

Budynków o tych numerach nie ma, bo ten obszar zajmuje olbrzymie skrzyżowanie z Al. Mickiewicza/Piłsudskiego. Zastanawiające jest jednak to, iż strzałka w przejściu podziemnym w kierunku „dalszego ciągu” informuje, iż tej „dalszy ciąg” zaczyna się od nr 162. Gdy zaś wychodzisz na powierzchnię, widzisz wyraźnie, że pierwsza kamienica po drugiej stronie ma numer 164! Bo ten na rogu przynależy do Piłsudskiego i wyraźnie widać na nim tabliczkę adresową! W niektórych źródłach o kamienicy która ma numer 164 pisane są informacje jakoby dotyczące numeru 162 (np. o „pomniku kamienicy” – zob. niżej). Jest to oczywista zmyłka. A gdzie się podział numer 162? Na razie nie wiem..

SKRZYŻOWANIE Z AL. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz