wtorek, 27 września 2011

NUMERY 65-95 (od ul. 6. Sierpnia do ul. Andrzeja Struga - w tym Pasaż Rubinsteina)

65

Po fasadzie budynku nie widać, gdzie się kończy kamienica nr 65, a zaczyna nr 67. Jest tutaj dość zadbana klasycystyczna (?) kamienica z regularnymi dekoracjami. Mieści się w niej karczma „Chłopska Izba”.

67

Eklektyczny budynek dawnego hotelu „Victoria” (1876) wzniesiony dla W. Kerna. Od 1888 roku w podwórzu działał pierwszy stały polski teatr w  Łodzi o tej samej nazwie. Na deskach teatru występowali między innymi: Helena Modrzejewska, Mieczysława Ćwiklińska, Aleksander Zelwerowicz, Gabriela Zapolska i in. Hotel proponował wygodne i zadbane pokoje oraz wykwintne posiłki. Teatr zaś był mekką kulturalną Polaków. Po jego spaleniu założono tu tor wrotkowy, a następnie „Cassino” - najelegantsze kino w Królestwie Polskim. Do końca wakacji 2012 istniało tutaj słynne kino "Polonia". Latem 2014 istnieje nadal szyld od strony ulicy (i chyba nikt przez następne lata nie zamierza go usunąć), a budynek... cóż - chyba nadal czeka na swoje dalsze losy... Całe szczęście, że jeszcze w Noc Muzeów 2012 udało mi się odwiedzić to kino. Jego halle i korytarze prowadzące do sal kinowych miały świetny, bardzo ciekawy wystrój. Niestety - Wy już tego nie zobaczycie...

W oknach klatki schodowej uwagę przykuwają stare witraże – od zewnątrz (strona podwórka) są jednak prawie niezauważalne, a do budynku wejść nie sposób – nam się nie udało. Koniecznie zwrócić uwagę na nowoczesną aranżację podwórka. Jest to na pewno jedno z najciekawszych podwórek Piotrkowskiej, zajęte przez ogródek Restauracji „Mexican”. Fontanny, taras, ozdobna roślinność, zadaszenia...
Kolejne lokale w podwórku to Pizzeria „Presto” oraz klubokawiarnia "Jaffa".
Przed tą kamienicą zaczyna się „Aleja Gwiazd” – na chodniku wmurowane są gwiazdy z nazwiskami znanych osób związanych z filmem. Przed tym budynkiem – 8 gwiazd. Kolejne przy wyższych numerach aż do Pasażu Rubinsteina. Na budynku - tabliczka szklana z info o zabytku i TUTAJ JEST FOTOKOD!

69

Budynek pięknie odnowiony, odmalowany chyba w roku 2011 (było z nim już fatalnie). W podwórku przejście w głąb do kolejnego podwórka. Ładna brama! Mieści się tam, restauracja indyjska „Ganesh”, od niedawna bar&restauracja "Sixty Nine" i Restauracja Bułgarska, pijalnia czekolady "Wedel", kawiarnia-winiarnia "Pini" (co do której istnienia mam poważne wątpliwości, ale jeszcze nierozstrzygnięte), a także nowa restauracja kaukaska "Lavash".. Ciekawostką jest to, że chyba półtora roku tylko przetrwała tutaj restauracja "Antica Roma", nad którą rozpływali się wszyscy w zachwytach. Dostała nagrodę za wnętrze, za najczystszą witrynę... I... już jej nie ma!

71

Jest to 3-piętrowa, zadbana, pięknie dekorowana kamienica. Mieszkał w niej w latach 1909-1939 i prowadził szkołę malarstwa i rysunku słynny żydowski artysta Maurycy Trębacz (1861-1941). Funkcjonowało tu również wówczas Stowarzyszenie Artystów i Zwolenników Sztuk Pięknych. Obecnie od frontu działa bar Bistro.
W podwórku – duże kasztanowce, spory parking. Przez ażurowy płot z podwórka można „podejrzeć” sąsiadujący Pasaż Rubinsteina. Od strony tegoż pasażu, na bocznej ścianie kamienicy, jest olbrzymi współczesny fresk „Łódź w pigułce” z 2000 roku przedstawiający 34 postaci ze wszystkich epok historycznych, zasłużonych dla Łodzi, w tym dwie postaci anonimowe – „tkacza” i Żyda (tabliczka z nazwiskami jest obok, na ścianie). Listę postaci wyłoniono w wyniku konkursu „I ty możesz przejść do historii”, zorganizowanym przez architekta miasta Piotra Bilińskiego.http://pl.wikipedia.org/wiki/Fresk_przy_Piotrkowskiej.



73-75 Pasaż Rubinsteina

Budynków o numerach 73 i 75 nie ma. Jest tu tzw. Pasaż Rubinsteina, łączący się z ul. Kościuszki. W głębi znajduje się sadzawka z rzeźbą „wodnej panny”. Niewielki park z dywanami kwiatowymi ułożonymi we wzory (herb Łodzi), plac zabaw, kilka rzeźb parkowych, wygodne ławki. Na Piotrkowskiej wzdłuż pasażu wmurowanych jest 13 kolejnych gwiazd ludzi filmu. Przy Pasażu znajduje się jeden z utworzonych w 2009 roku uroczych zdrojów ulicznych (każdy z nich zawiera wyobrażenie postaci dziecięcej i jakiejś ryby). Tutaj jest dziewczynka, chłopczyk i szczupak. W parku stoi okazały budynek (bliżej ul. Kościuszki), gdzie za czasów moich studiów była Pizza Hut (z najpyszniejszą kawą). Potem mieścił się tam prawdopodobnie lokal o nazwie „Fan Club”, a teraz budynek stoi pusty i już po trochu niszczeje…

77

Pałac/willa Maksymiliana Goldfedera z 1891 roku. Dawna siedziba banku. Pałac został wzniesiony według projektu architekta miejskiego – Hilarego Majewskiego. Na parterze pałacu do lat 20. XX w. mieścił się „Dom Bankowy” Goldfedera, piętro zaś spełniało funkcje reprezentacyjno–mieszkalne. Pierwsze piętro zajmowały pomieszczenia reprezentacyjne, różne stylowo, w układzie amfiladowym, z kwadratowym hallem pośrodku, oświetlonym świetlikiem wypełnionym witrażem. Z hallu prowadziły wejścia do dużej Sali o wystroju neorokokowym, w której na uwagę zasługuje bogato dekorowany piec w tym samym stylu, oraz do dwóch saloników i dwóch pokoi w stylu neorenesansowym, połączonymi z rozsuwanymi drzwiami z witrażami (jeden z pokoi być może był jadalnią). Od strony podwórka usytuowany był salonik w stylu mauretańskim. W oficynie znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, kuchenno – gospodarcze oraz pokoje dla służby. Po śmierci Goldfedera w 1923 roku, firma przestała istnieć. W roku 1930 budynek nabyło Towarzystwo Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych.
Zachowany do dzisiaj pałac, to budowla usytuowana w linii regulacyjnej ulicy, jednopiętrowa, oparta na wzorcach renesansu włoskiego, z przylegającą do niego oficyną. Budynek zwieńczony jest gzymsem kordonowym z tralkową balustradą, na której niegdyś stały wazy i obeliskowe sterczyny. Na bocznej osi umieszczono przejazdową bramę, w której znajduje się wejście do budynku. Fasada zdobiona jest rustykalnym boniowaniem na parterze, płaskim na piętrze. Pod gzymsem biegnie fryz, z niewielkimi kwadratowymi kinami, a płaszczyzny pomiędzy nimi wypełnione są dekoracją z motywem girland, podtrzymywanych przez putta. Okna parteru i brama zamknięte są półkoliście, zaś okna piętra prostokątnie, zwieńczone półkolistym tympanonem z motywem konchy. Dwa z nich, typu porte fenetre, są wyjściem na balkony o marmurowej ażurowej balustradzie, z bogato zdobionymi wspornikami. Do budynku prowadziły dwa wejścia: główne z bramy przejazdowej i gospodarcze do bocznej klatki schodowej w oficynie.
Powyższy tekst skopiowany z fachowych źródeł; od siebie dodaję:
Na budynku jest szklana, nowa tabliczka informacyjna nt. tego zabytku. Numer domu jest wkomponowany w rzeźbę damskich nóg, firmowaną przez ZSP z 2000 roku. W bramie znajduje się piękna latarnia. Na piętrze - ekskluzywna Restauracja „Klub Spadkobiercówhttp://www.klub-spadkobiercow.com.pl – w oryginalnych, zabytkowych wnętrzach. Warto wejść choćby na herbatę, by swobodnie je podziwiać: klatkę schodową, kutą balustradę, piękny witraż, lampy-latarnie, portal drzwi na I piętrze, kolejny witraż na suficie, piec, zwierciadła, stiuki. Wnętrza pełne przepychu, jak w baśniowym pałacu! Pod koniec 2015 roku stwierdziłam, że restauracja dobudowała sobie obok kamienicy coś w rodzaju "ogródka" kawiarnianego, najprawdopodoniej na stałe, bo ogrzewany i zamknięty. W tej samej kamienicy-  słynne puby „Irish Pub” i „Klub 77” zwany też „Siódemki”. Siedziba słynnego klubu studenckiego, kolebka polskiego jazzu, gdzie karierę zaczynał m.in. Michał Urbaniak i Krzysztof Komeda. Irish Pub http://www.irishpub.pl  swoim „ogródkiem” zagospodarowuje podwórko. Jest to jeden z najwspanialszych ogródków/podwórek na Piotrkowskiej; m.in. z fontannami, z „pięterkiem”, ze współczesnym freskiem pod hasłem „Gone with The Wind”, który nazywam "najbardziej tajemncizym muralem w łodzi,bo NIKT nie wie, kto, kiedy i z jakiego powodu go namalował, mimo mojej desperackiej kwerendy. Liczne piękne pnącza częściowo zakrywają go przez ok. połowę roku. Organizowane są tu koncerty muzyki m.in. etnicznej. Wielokrotnie (praktycznie co roku) zostawał laureatem konkursu „Piotrkowska w kwiatach”. Wejście do słynnych „Siódemek” jest w bramie po prawej stronie na parterze http://www.klubsiodemki.com.pl . Reklamuje się jako najstarszy klub w Łodzi (od 1958 roku) – dawniej był studencki, od 1996 roku w rękach prywatnych. Uchodzi za „kultowe” miejsce. Nie udało mi się zobaczyć wnętrza – czynne jest od 18.00.
Jesienią 2005 r. ukazała się książka cała poświęcona temu budynkowi, „Piotrkowska 77” Krzysztofa Stefańskiego.
Tutaj jest FOTOKOD!
79

Skromna, dość zadbana kamienica bez ozdób. Bardzo głębokie podwórko, bez zieleni, ale kolorowe, podawane jako przykład zadbania: http://mojalodz.blox.pl/2009/06/Piotrkowska-79.html  Można nim przejść aż do ul. Kościuszki. Tawerna-Pub „TheStylacja”, Jadłodajnia obiadów domowych „Klimaty” ; można skomponować obiad do 15 zł (w niedzielę nieczynne!), Pub „Ferajna”Layali Shisha Club, pub "Stacja 79", Bistro Bar "Klinika" – takie lokale pod tym adresem ; ich lista modyfikowana jest przeze mnie za każdą wizytą! W sumie należy stwierdzić, że to naprawdę wspaniały zakątek. Podwórko jest urocze, pełne różnorodnych lokali, które można odwiedzać jednego wieczora po kolei... Jest tu naprawdę UROCZO!


81

Kamienica elegancko odnowiona i odmalowana, choć bez bogatych dekoracji, utrzymana w ciemnoszarej kolorystyce. W podwórku można zobaczyć ciekawostkę – rury na zewnątrz budynku (są takie rury w różnych miejscach miasta, ale tutaj szczególnie dobrze to widać). Tutaj zdjęcia podwórka http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Piotrkowska_81_Lodz.jpg i informacja, że była tam Synagoga Szmula Herszberga i Kadeta Gilwana – prywatny dom modlitwy. Obecnie działa tam drink bar "Infinity". A podwórko jest podwójne i ma na samym końcu skądinąd b. wygodny dla mieszkańców parking...

83

Kamienica Chaima Jankiela Wiślickiego z ok. 1892 r. Zadbana, dekoracyjna kamienica z 5 żeliwnymi balkonami. Zadbane podwórko. Mieści się tu lokal „Rademenes” – pizzeria i drink-bar  http://rademenes.lodz.pl z ogródkiem w drewnianej przybudówce.
Miejsce pamięci narodowej – tablica na budynku upamiętnia zamach oddziału Gwardii Ludowej z dnia 20 kwietnia 1943 na niemiecki skład broni. W podwórzu zachował się jeszcze rzadko spotykany właz kanalizacyjny z napisami w języku rosyjskim.

85

Kamienica Edwarda Kindermanna (1897). Płynne gzymsowania i nadproża o rozbudowanym profilu, podokienne tralkowania i dwa symetryczne wykusze. Kobiece popiersia, muszle, figlarne amorki tworzą „buduarowy” wystrój. Bardzo ładna kamienica, ale „co nieco” jej odpada http://navicula.bloog.pl/id,6277640,title,Piotrkowska-85,index.html . W dość zadbanej bramie wejście do Club&Lounge "Loża" (dawna Restauracja Łódzkiego Klubu Biznesu); na półpiętrze współczesny witraż, ładna balustrada schodów i ładna klatka schodowa. Wnętrza restauracji uchodzą za jedne z najładniejszych w Łodzi. Stylowe, dość zadbane podwórko ze zdrojem z złotej niszy sięga aż do ul. Kościuszki. A od frontu usytuował się "Jerry's Burger". Jest tu też nowa galeria "Signum Project".

87

Od 1 lutego 2006 r. działa tu Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi (dawniej było ono przy równoległej ul. Kościuszki). Jest to instytucja podlegająca pod Urząd Miasta Łodzi. Zakres informacji dotyczy głównie Łodzi i regionu, ale także Polski i świata. CIT jest duże, okazałe, i regularnie zdobywa laury w konkursach na najlepsze CIT w Polsce. www.cit.lodz.pl . Od wielu lat słyszałam i czytałam, że na piętrze mieści się tam galeryjka sztuki. Zresztą - na półpiętrze schodów widać doskonale wspaniały witraż!!! Jednak okazuje się, że nazwą "Galeria 87" określa się chyba po prostu wydłużony w głąb fragment lokalu CIT, gdzie prezentowane są wystawy różnych prac artystycznych.
Od niedawna znajduje się od frontu galeria/sklep tzw. "Showroom 87", który zdążył zdobyć już w 2014 roku (za rok 2013) laur w konkursie "Punkt dla Łodzi" za wnętrze.
Przed budynkiem 24 października 2009 roku stanął niespełna metrowy posążek Misia Uszatka (na pamiątkę filmu, który wyprodukowała wytwórnia Se-Ma-For w Łodzi). http://www.mmlodz.pl/7008/2009/10/25/mis-uszatek-ma-w-lodzi-m.in.-pomnik?category=interwencje
Nazywana jest „Kamienicą Balle”. Wzniesiono ją w 1892 roku dla współwłaściciela firmy budowlano-projektowej Alojzego Balle. Jest ona przykładem kamienicy wielkomiejskiej schyłku XIX stulecia. W 1948 roku urządzono tutaj największy w kraju sklep włókienniczy. Kamienica jest dość zadbana, ciekawostką są dwukondygnacyjne dawne witryny sklepowe (spotykane sporadycznie również w innych miejscach na Piotrkowskiej). Brama na podwórko – zamykana; widać podniszczone ozdoby w środku. Wisi tutaj szklana nowa tabliczka nt. budynku oraz TUTAJ JEST FOTOKOD!

89

Współczesna, atrakcyjna modernizacja podwórka w klimacie łódzkiej secesji. Podwórko wyróżnione w konkursach „Przywróćmy blask ulicy Piotrkowskiej” ‘2009 oraz ‘2011, ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku” oraz w konkursie „Punkt dla Łodzi” ‘2010. Bardzo ozdobna, bogata kamienica z maszkaronami nad bramą. Piękna brama! Podwórko – wybitne http://bagdadpolnocy.blox.pl/2006/12/Piotrkowska-89.html ! Stoi w nim m.in. armata. Jest bardzo głębokie, można przejść (m.in. schodkami) aż na ulicę Kościuszki. Znajduje się tu m.in. Konsulat Królestwa Danii, siedziba Telewizji TVN. Podobno również znajduje się tu Konsulat Brytyjski, lecz mnie się nie udało go odnaleźć!!!
W tej posesji mieści się japoński lokal „House of Sushi” mocno chwalony przez amatorów tej kuchni http://www.gastronauci.pl/14388-house-of-sushi-lodz
W 2011 roku laureatem konkursu „Wnętrze roku” została restauracja „Jak pragnę wina”, położona w piwnicy na końcu podwórka. W głębi podwórka warto zauważyć uroczą małą fontannę w formie dzbana. Ostatnio zaś powstała kolejna restauracja - "Ślepy Maks".

91

Parterowy dom ubogiego tkacza z 1850 r. – ostatni parterowy dom na Piotrkowskiej, obecnie oszpecony pstrokatymi reklamami i całkowicie nimi zakryty. Nikt nie zwróci na niego uwagi, jeżeli z góry nie będzie wiedział, że jest w tym budynku coś wyjątkowego (historia).
Znajduje się tutaj restauracja „Kebab House”. Na podwórko wchodzi się obok budynku i wtedy okazuje się, że od tyłu ma pięterko. Niespodzianką jest też obecność okazałych, wysokich, monumentalnych kamienic w podwórku.

93

Dość ciekawa, ozdobna kamienica z żeliwnymi balkonami, niektóre przystrojone roślinami. Podwórko skromne lecz czyste, w głębi stare komórki, widok na sąsiednie podwórko-studnię o bardzo ciekawym kształcie. Nasze podwórko kończy się parkingiem i grupą drzew. Mieści się tu sieciowa Restauracja „Sphinx”. Kilka lat temu znalazła się wśród laureatów konkursu „Piotrkowska w kwiatach”.

95

Po obejrzeniu z sąsiedniej posesji podwórka tej kamienicy można być bardzo zaskoczonym tym, jak wygląda ona od frontu. Nowoczesna stylizacja „szkło i metal”! Jest to duża kamienica narożna, w środku znajduje się centrum handlowe.Od ulicy wejście do klubu "Mystery".

SKRZYŻOWANIE Z UL. A. STRUGA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz