wtorek, 27 września 2011

NUMERY 2-12 (od Placu Wolności do ul. Rewolucji 1905 roku)

2-2 a

Obecny Kościół pw. Zesłania Ducha Świętego z 1828 roku to dawny, pierwszy w Łodzi kościół ewangelicko-augsburski pw. Św. Trójcy.  Przypominał pierwotnie wyglądem stojący po drugiej stronie ulicy ratusz miejski. W 1889 r. został przebudowany według projektu Otto Gehliga, zyskując kopułę i sześć wieżyczek. Ma styl eklektyczny z przewagą cech neorenesansowych z zastosowaniem elementów neoromańskich (okna). Po 1945 roku powstała w nim parafia rzymsko-katolicka pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego. Od kilku lat przez bardzo długi czas częściowo zakrywały go rusztowania. Co ciekawe, latem 2013 roku zniknęły, ale... wyremontowana część kościoła jest bardzo niewielka, reszta nadal go się domaga... 
Używane na co dzień (jedno z trzech) wejście do kościoła znajduje się z boku, od strony kolejnej posesji przy Piotrkowskiej. Na ścianie kościoła są dwie tablice pamiątkowe: poświęcona ofiarom hitlerowskiego więzienia na Radogoszczu z 1948 roku oraz w hołdzie ofiarom reżimu komunistycznego w ZSRR z 1998 roku oraz duża płaskorzeźba upamiętniająca Papieża Jana Pawła II (od strony Placu Wolności). Wnętrze jest bardzo ciekawe, nawa główna o  nietypowym kształcie kwadratowym, nad głowami widzimy sklepienie kopuły. Wewnątrz znajdują się między innymi wspaniałe, kilkudziesięciogłosowe romantyczne organy o trakturze pneumatycznej, jedne z największych w Łodzi. 
Wracając z tej okazji na chwilę do tematu "wiecznego" a prawie niewidocznego remontu, polecam artykuł ; wynika z niego, że nie do końca coś "gra" w sprawie tego remontu, który powinien objąc również instrument... http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3596203,najstarsze-w-lodzi-organy-nie-moga-doczekac-sie-remontu-sprawa-zajmie-sie-prokuratura,id,t.html 
Świątynia ma swoją stronę w Wikipedii. Przed wejściem usytuowanym z boku jest mały placyk, na którym znajduje się posąg Chrystusa niosącego krzyż - z 1946 roku. W głębi posesji w ostatnich latach zbudowano okazały gmach, w którym mieści się teraz kwiaciarnia sieci rodziny Skrzydlewskich.
4

Duży, dwupiętrowy budynek, dzięki placykowi przykościelnemu dostępny świetnie z dwóch stron, pięknie odnowiony w kolorze pistacjowym. W obecnym kształcie powstał w 1912 roku. Posiada ozdobną balustradę z dekoracyjnymi wazami, duże witryny na parterze, piękne dekoracje różnorodnych w stylu okien.

6

Skromna, klasycystyczna, lekko podniszczona elewacja z dwoma pilastrami jońskimi. Zostałą zbudowana w 1882 roku. Lokale powyżej parteru od dłuższego czasu są puste... Po mieszczącej się tu jeszcze przed kilku laty Galerii Ars Nowa nie pozostało nawet wspomnienie... Natomiast powrócił tryumfalnie, ale tylko na "chwilę" kultowy pub w podziemiach - "Peron 6", który m.in. opisany jest obszernie w książce 'Podwórka Piotrkowskiej" i... w drugiej połowie 2015 roku ponownie go zamknięto. Podwórko - za świeżo odnowioną bramą - jest puste... Warto zapuścić się w głąb podwójnego podwórka, gdyż jest tam coś bardzo rzadkiego - drewniane przybudówki na wyższych piętrach z balkonami - tarasami.

8

Mocno zniszczona, prosząca się o remont elewacja kamienicy z bardzo ubogimi dekoracjami. Pochodzi z lat 80. XIX wieku. Na każdym piętrze są inne okna. Niestety szpeci to miejsce obskurna brama i małe nieciekawe podwórko-studnia...

10

A to już wspaniale odnowiona z zewnątrz kamienica, któa powstała ok. 1896 roku. Posiada dwa symetryczne wykusze na wysokości I i II piętra, dwa szczyty z pięknie dekorowanymi półokrągłymi oknami, duże witryny na parterze, piękny, mansardowy blaszany dach. W wejściu do bramy znajdują się ciekawe płaskorzeźby, zdobione drewniane wrota z inicjałami MJ. Niestety podwórko jest małe i nieciekawe, a klatka schodowa do istny dramat! Od frontu działa bar "Western Chicken", który zastąpił bardzo krótko tu funkcjonujący klub muzyczny.

12

Pięciokondygnacyjna kamienica Izraela Senderowicza z 1898 roku wg projektu Dawida Lande to typowy przykład eklektyzmu. Zawiera elementy wszelkich stylów (neoromański, neogotycki, neorenesansowy), m.in. różne zwieńczenia okien. Dekoruje ją narożna wieżyczka nakryta pięknym hełmem z blaszaną chorągiewką, pseudoryzality z ozdobnymi szczytami, motywy smoków i delfinów. Ma francuski dach z balustradą, kryty dachówką. W kamienicy znajduje się elegancka Restauracja Polska wraz z pubem i kawiarnią. Na elewacji południowej (od strony przecznicy – ul. Rewolucji) na jednym ze szczytów jest zegar słoneczny pokazujący godziny tylko po południu. Niestety, bez podpowiedzi dostrzec go nie sposób, bo jest... pozbawiony wskazówki. W dodatku w Internecie można znaleźć info, że jest on na elewacji wschodniej. Tylko że ta kamienica NIE MA elewacji wschodniej... Bliźniaczy zegar, pokazujący godziny przed południem jest przy Piotrkowskiej 143. Ostatnio ta elewacja zaczęła się "sypać", o czym świadczą owinięte siatką zabezpieczającą balkony... Mamy tu szklaną tabliczkę informacyjną z FOTOKODEM!

SKRZYŻOWANIE Z UL. REWOLUCJI 1905 ROKU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz